Festiwal ognia Beltaine

Wielkimi krokami zbliża się festiwal ognia – sabat większy Beltaine.

Odbędzie się w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Stoi w opozycji do sabatu Samhain. Czarownice uznają ten dzień za drugi co do ważności sabat spośród ośmiu ceremonii wiccańskich. Podczas gdy Samhain jest celebracją śmierci, Beltaine stanowi festiwal odrodzenia. Jest to święto ogni Bela, które przynoszą domostwom błogosławieństwa. Gdy czarownice włączyły sabaty mniejsze do zachodniej kultury Wicca, rodzina rozbierała sosnę przystrojoną na święto Jul, jej pień zaś trafiał do drewutni, by można było wykorzystać go jako słup majowy. Białe (dla Bogini) oraz czerwone (dla Boga) wstążki przywiązywano mocno do jego wierzchołka, a one powiewały na wiosennym wietrze do momentu, aż nie zdjęli ich stamtąd tancerze, by następnie obwiązać je dookoła słupa – przy akompaniamencie skocznej muzyki, dźwięku grzechotek lub dudnienia bębnów.

Wstążki trzymano najpierw wysoko, potem nisko, przy czym te czerwone okręcano prawoskrętnie, a białe – lewoskrętnie. Tym sposobem tancerze chcieli zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz szczodrość losu w nadchodzących miesiącach. Gdy tancerze trzymali w rękach ostatnie kilka metrów wstążki, wszyscy zaczynali okręcać je w prawą stronę, by przypieczętować w ten sposób prośby o dobrobyt i pomyślny plon dla całej grupy. Swój ołtarz możesz udekorować gałązkami głogu, wiosenną roślinnością, przedmiotami wykonanymi zimą i mającymi zastosowanie na wiosnę i latem, dziurawymi kamieniami (z naturalnie powstałymi wydrążeniami), kwiatami itp. Kobiety miesiączkujące paradowały po polach, dosiadały mioteł po to, by pobudzić ziemię do wydania obfitych plonów. Beltaine nie jest w żadnym wypadku świętem o podniosłym charakterze i kojarzone jest głównie z ucztowaniem, ze śmiechem i z zabawą. Wschód to ćwiartka kręgu zarówno otwierająca, jak i go zamykająca.

Romantyczność i miłość odgrywają istotną rolę podczas obchodów święta Beltaine, ponieważ wyobrażamy sobie wtedy miłość między Bogiem a Boginią. Rytuały wykonywanie w tym czasie zdominowane są przez śmiech, pieśni i tańce.

W różnych tradycjach czarostwa święto to daje początek wielu grupowym przedsięwzięciom, takim jak: rozdzielanie się grup w przypadku, gdy jedna z nich zbytnio się rozrosła, ceremonie nadania stopnia wtajemniczenia, formowanie się otwartych grup dyskusyjnych i nowych kursów treningowych, nadawanie nazw kowenom oraz tworzenie tradycyjnych, a także osobistych insygniów.

* Silver RavenWolf, Nastoletnia czarownica

Reklamy
By nastoletniaczarownica Posted in MAGIA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s