Prześladowanie czarownic – lata 476-1000

W tzw. wiekach ciemnych Kościół starał się pozbyć pogan i czarownic z terenów wiejskich, by instytucja ta mogła gromadzić zarówno władzę, jak i majątek. Krótko mówiąc, Kościół opracował plan marketingowy (na wzór dzisiejszych planów marketingu politycznego)polegający na sprzedawaniu chrześcijaństwa i stosował różne metody – takie jak: strach, tortury i podawanie mylnych informacji – by rozpowszechnić swój „produkt”.

W trakcie tego procesu Kościół zapożyczył wiele wierzeń zakorzenionych wśród wiejskiej gawiedzi (drzewo julowe, choinkę, gargulce strzegące kościołów, zajączka wielkanocnego itd.), a następnie wcielił je do tradycji i polityki kościelnej, by zadowolić ludzi, którymi trzeba było manipulować. Kościół nawet przejął pogańskich bożków i boginie, zmieniając ich w swoich świętych – za przykład niech posłuży święta Brygida.


Kiedy natomiast nie mógł przekonać ludzi do zaprzestania sprawowania pogańskiego obrządku, uciekał się do ostrzejszych metod.Historycy uważają, że w wiekach ciemnych ponad dwa miliony ludzi zostało zamordowanych przez łowców czarownic!

*Silver RavenWolf  „Nastoletnia czarownica”

By nastoletniaczarownica Posted in MAGIA

One comment on “Prześladowanie czarownic – lata 476-1000

  1. Pingback: Skąd czarownice czerpią swą moc? | NASTOLETNIA CZAROWNICA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s